Date   

Re: METAL PRICES!!!

BOB KISS
 

I recall chatting with Judy Seigel at her west village home one afternoon when she repeated an adage that she has used many times, "I refuse to work in any process where the chemicals to make a print cost more than the chemicals in my body!"  The human body chems are worth about $9 so I guess, as long as we make 8X10s Pt/Pds or smaller, she won't do a "roll over Beethoven"!  But she would have been REALLY pissed at me for making 20X24 Pt/Pd prints with mostly Pd!!!  And I won't even MENTION my uranotypes!  LOL!!! 

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Christina Z. Anderson
Sent: Tuesday, January 19, 2021 12:13 PM
To: Alt List
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Thanks for this clarification, Don! It is so strange, isn’t it (and what is the reason behind) that a Troy ounce is different than a US ounce.

 

Gives new meaning to that YouTube video of the guy making huge palladium prints that Mark Nelson sent to me.

 

 

SO by my calculations, $2390.50/31.103 is $76.8575 per g. Palladium is 5 g per 55 ml so that would be $384.28 per 55 ml or 55 8x10 prints or $6.9877 a print. BW paper is about $1 an 8x10 today.

 

When I first started teaching palladium in 2006 I used to buy powder for the whole class from Englehard at $13 a gram, mix up a liter of the stuff and divvy it up, which made an 8x10 print $1.18. That, of course, went by the wayside years ago, somewhere around when Englehard went to BASF or something.

 

Now I am having four students split a palladium kit and make only 4x5 prints. 

 

I do prefer the warm tones of palladium but heck, at palladium double the cost of platinum it seems platinum is now the way to go.

 

Chris

 



On Jan 19, 2021, at 8:42 AM, Don Nelson <ac7zg@...> wrote:

 

Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 

 

So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.

 

Don Nelson



On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:



          $US/ounce

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Bob,

 

That is why everybody’s doing 100% platinum now!

What’s the unit for those prices ? 

 

Pablo

 




On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 

 

 

<image001.jpg>

 

 

 


Re: METAL PRICES!!!

Don Nelson
 

Not really – gold is trading at around $1842 per troy ounce. Platinum currently around $1093, Palladium currently $2386, Silver $25.33

 

So Platinum would be the process for permanent prints, with Gold and Palladium being very expensive

 

Don

 

From: altphotolist@groups.io <altphotolist@groups.io> On Behalf Of BOB KISS
Sent: Tuesday, January 19, 2021 8:46 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

And it makes Aurotypes and other gold based processes look downright reasonable!  LOL!!!

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Christina Z. Anderson
Sent: Tuesday, January 19, 2021 12:13 PM
To: Alt List
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Thanks for this clarification, Don! It is so strange, isn’t it (and what is the reason behind) that a Troy ounce is different than a US ounce.

 

Gives new meaning to that YouTube video of the guy making huge palladium prints that Mark Nelson sent to me.

 

 

SO by my calculations, $2390.50/31.103 is $76.8575 per g. Palladium is 5 g per 55 ml so that would be $384.28 per 55 ml or 55 8x10 prints or $6.9877 a print. BW paper is about $1 an 8x10 today.

 

When I first started teaching palladium in 2006 I used to buy powder for the whole class from Englehard at $13 a gram, mix up a liter of the stuff and divvy it up, which made an 8x10 print $1.18. That, of course, went by the wayside years ago, somewhere around when Englehard went to BASF or something.

 

Now I am having four students split a palladium kit and make only 4x5 prints. 

 

I do prefer the warm tones of palladium but heck, at palladium double the cost of platinum it seems platinum is now the way to go.

 

Chris

 

 

On Jan 19, 2021, at 8:42 AM, Don Nelson <ac7zg@...> wrote:

 

Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 

 

So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.

 

Don Nelson

 

On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:



          $US/ounce

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Bob,

 

That is why everybody’s doing 100% platinum now!

What’s the unit for those prices ? 

 

Pablo

 



On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 

 

 

<image001.jpg>

 

 

 


Re: METAL PRICES!!!

Christina Z. Anderson
 

How do you know all this? Are you in this metals biz or was this just for your palladium printing research?
This is quite useful for my class so I thank you!
Chris

On Jan 19, 2021, at 10:24 AM, Don Nelson <ac7zg@...> wrote:

The cross over occurred back in February 2019 – where Palladium Troy Ounce was more than Platinum Troy Ounce. It is driven by two primary factors – the autocatalytic market (notably USA and China where Diesel isn’t used compared to the Diesel vehicles in Europe and elsewhere which don’t use the metals), and at times, temporary mine closures in Russia ( 40% of the global Pd ) and South Africa (supplies 75% of the global Pt and 38% of the global Pd. A mine closure in May, 2020 sent Pd prices soaring.)
Here’s the historical prices followed by a graph of Pd prices divided by Pt prices (so 1 is the crossover point)
<image001.png>
<image002.png>
 
Don
 
From: altphotolist@groups.io <altphotolist@groups.io> On Behalf Of Don Nelson
Sent: Tuesday, January 19, 2021 7:43 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!
 
Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 
 
So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.
 

Don Nelson



On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:


          $US/ounce
 
From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!
 
Bob,
 
That is why everybody’s doing 100% platinum now!
What’s the unit for those prices ? 
 
Pablo
 



On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:
 
NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 
  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 
 
 
<image001.jpg>
 
 



Re: METAL PRICES!!!

Don Nelson
 

From the JM Bullion Website:  (https://www.jmbullion.com/investing-guide/types-physical-metals/troy-oz/)

History of the Troy Ounce

No one knows for sure when and where the Troy weight system was born, but the most commonly held explanation is that its name is derived from Troyes, a trade market in France. Merchants came from all over the world to buy and sell goods, so a standardized weight system would have made doing business much easier. Later, many places in Europe came up with their own version of the troy ounce, but the French troy is believed to be the system most closely related to the one that we use today.

If we care to trace the origins of the troy even further back, we could look to the Roman monetary system. Romans used bronze bars as currency, and the bar that was equal to one pound today was referred to as an “aes grave.” A twelfth of that was called an “uncia,” or ounce. Today, a troy ounce is a twelfth of a troy pound.

 

 

From: altphotolist@groups.io <altphotolist@groups.io> On Behalf Of Christina Z. Anderson
Sent: Tuesday, January 19, 2021 8:13 AM
To: Alt List <altphotolist@groups.io>
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Thanks for this clarification, Don! It is so strange, isn’t it (and what is the reason behind) that a Troy ounce is different than a US ounce.

 

Gives new meaning to that YouTube video of the guy making huge palladium prints that Mark Nelson sent to me.

 

 

SO by my calculations, $2390.50/31.103 is $76.8575 per g. Palladium is 5 g per 55 ml so that would be $384.28 per 55 ml or 55 8x10 prints or $6.9877 a print. BW paper is about $1 an 8x10 today.

 

When I first started teaching palladium in 2006 I used to buy powder for the whole class from Englehard at $13 a gram, mix up a liter of the stuff and divvy it up, which made an 8x10 print $1.18. That, of course, went by the wayside years ago, somewhere around when Englehard went to BASF or something.

 

Now I am having four students split a palladium kit and make only 4x5 prints. 

 

I do prefer the warm tones of palladium but heck, at palladium double the cost of platinum it seems platinum is now the way to go.

 

Chris

 



On Jan 19, 2021, at 8:42 AM, Don Nelson <ac7zg@...> wrote:

 

Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 

 

So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.

 

Don Nelson



On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:



          $US/ounce

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Bob,

 

That is why everybody’s doing 100% platinum now!

What’s the unit for those prices ? 

 

Pablo

 




On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 

 

 

<image001.jpg>

 

 

 


Re: METAL PRICES!!!

Don Nelson
 

The cross over occurred back in February 2019 – where Palladium Troy Ounce was more than Platinum Troy Ounce. It is driven by two primary factors – the autocatalytic market (notably USA and China where Diesel isn’t used compared to the Diesel vehicles in Europe and elsewhere which don’t use the metals), and at times, temporary mine closures in Russia ( 40% of the global Pd ) and South Africa (supplies 75% of the global Pt and 38% of the global Pd. A mine closure in May, 2020 sent Pd prices soaring.)

Here’s the historical prices followed by a graph of Pd prices divided by Pt prices (so 1 is the crossover point)

image.png

image.png

 

Don

 

From: altphotolist@groups.io <altphotolist@groups.io> On Behalf Of Don Nelson
Sent: Tuesday, January 19, 2021 7:43 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 

 

So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.

 

Don Nelson



On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:



          $US/ounce

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Bob,

 

That is why everybody’s doing 100% platinum now!

What’s the unit for those prices ? 

 

Pablo

 




On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 

 

 

<image001.jpg>

 

 


Re: METAL PRICES!!!

BOB KISS
 

And it makes Aurotypes and other gold based processes look downright reasonable!  LOL!!!

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Christina Z. Anderson
Sent: Tuesday, January 19, 2021 12:13 PM
To: Alt List
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Thanks for this clarification, Don! It is so strange, isn’t it (and what is the reason behind) that a Troy ounce is different than a US ounce.

 

Gives new meaning to that YouTube video of the guy making huge palladium prints that Mark Nelson sent to me.

 

 

SO by my calculations, $2390.50/31.103 is $76.8575 per g. Palladium is 5 g per 55 ml so that would be $384.28 per 55 ml or 55 8x10 prints or $6.9877 a print. BW paper is about $1 an 8x10 today.

 

When I first started teaching palladium in 2006 I used to buy powder for the whole class from Englehard at $13 a gram, mix up a liter of the stuff and divvy it up, which made an 8x10 print $1.18. That, of course, went by the wayside years ago, somewhere around when Englehard went to BASF or something.

 

Now I am having four students split a palladium kit and make only 4x5 prints. 

 

I do prefer the warm tones of palladium but heck, at palladium double the cost of platinum it seems platinum is now the way to go.

 

Chris

 



On Jan 19, 2021, at 8:42 AM, Don Nelson <ac7zg@...> wrote:

 

Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 

 

So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.

 

Don Nelson



On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:



          $US/ounce

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Bob,

 

That is why everybody’s doing 100% platinum now!

What’s the unit for those prices ? 

 

Pablo

 




On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 

 

 

<image001.jpg>

 

 

 


Re: METAL PRICES!!!

Christina Z. Anderson
 

Thanks for this clarification, Don! It is so strange, isn’t it (and what is the reason behind) that a Troy ounce is different than a US ounce.

Gives new meaning to that YouTube video of the guy making huge palladium prints that Mark Nelson sent to me.


SO by my calculations, $2390.50/31.103 is $76.8575 per g. Palladium is 5 g per 55 ml so that would be $384.28 per 55 ml or 55 8x10 prints or $6.9877 a print. BW paper is about $1 an 8x10 today.

When I first started teaching palladium in 2006 I used to buy powder for the whole class from Englehard at $13 a gram, mix up a liter of the stuff and divvy it up, which made an 8x10 print $1.18. That, of course, went by the wayside years ago, somewhere around when Englehard went to BASF or something.

Now I am having four students split a palladium kit and make only 4x5 prints. 

I do prefer the warm tones of palladium but heck, at palladium double the cost of platinum it seems platinum is now the way to go.

Chris


On Jan 19, 2021, at 8:42 AM, Don Nelson <ac7zg@...> wrote:

Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 

So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.

Don Nelson


On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:


          $US/ounce
 
From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!
 
Bob,
 
That is why everybody’s doing 100% platinum now!
What’s the unit for those prices ? 
 
Pablo
 


On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:
 
NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 
  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 
 
 
<image001.jpg>
 
 



Re: METAL PRICES!!!

Don Nelson
 

Precious metals prices are in Troy Ounces, not US ounces. A Troy ounce is 31.103 grams whereas a US ounce is 28.349 grams. 

So a US pound of precious metals would be 14.5833 Troy ounces.

Don Nelson


On Jan 19, 2021, at 7:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:



          $US/ounce

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Bob,

 

That is why everybody’s doing 100% platinum now!

What’s the unit for those prices ? 

 

Pablo

 



On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 

 

 

<image001.jpg>

 

 


Re: METAL PRICES!!!

Clay Harmon
 

A single palladium print can cost about the same as a comparably sized polymer plate, so yeah. Additional prints are only the paper cost plus some ink. 

C

On 2021-01-19, at 10:22 :03, greg brophy <greg@...> wrote:

I guess this is why I am getting so many questions about photopolymer gravures. 

Greg

On Jan 19, 2021, at 10:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

          $US/ounce
 
From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!
 
Bob,
 
That is why everybody’s doing 100% platinum now!
What’s the unit for those prices ? 
 
Pablo
 


On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:
 
NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 
  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 
 
 
<image001.jpg>
 
 




Re: METAL PRICES!!!

 

I guess this is why I am getting so many questions about photopolymer gravures. 

Greg

On Jan 19, 2021, at 10:07 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

          $US/ounce
 
From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!
 
Bob,
 
That is why everybody’s doing 100% platinum now!
What’s the unit for those prices ? 
 
Pablo
 


On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:
 
NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 
  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 
 
 
<image001.jpg>
 
 



Re: METAL PRICES!!!

Clay Harmon
 

Just an FYI for the list - I was cleaning out my darkroom and discovered that I have far too much palladium solution and PdCl for me to realistically use because I am doing far more polymer photogravure nowadays. 

I plan on selling my stock. Anyone interested in buying it at 95% of the current going price, get in touch with me. I have 600ml of lithium palladium solution and 295ml of sodium palladium solution along with 13.5g of palladium chloride. I will sell quantities as small as 25ml. It is stupid for me to keep this when I am not using it. 

Clay


On 2021-01-19, at 10:07 :25, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

          $US/ounce
 
From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!
 
Bob,
 
That is why everybody’s doing 100% platinum now!
What’s the unit for those prices ? 
 
Pablo
 


On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:
 
NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 
  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 
 
 
<image001.jpg>
 
 



Re: METAL PRICES!!!

BOB KISS
 

          $US/ounce

 

From: altphotolist@groups.io [mailto:altphotolist@groups.io] On Behalf Of Pablo,
Sent: Tuesday, January 19, 2021 10:56 AM
To: altphotolist@groups.io
Subject: Re: [altphotolist] METAL PRICES!!!

 

Bob,

 

That is why everybody’s doing 100% platinum now!

What’s the unit for those prices ? 

 

Pablo

 



On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 

 

 

<image001.jpg>

 

 


Re: METAL PRICES!!!

Anne Eder
 

UGH
Don't I know it. Just taught a Ziatype workshop and even the LiPd has shot up in price. 

Anne 


On Tue, Jan 19, 2021 at 9:57 AM Diana Bloomfield, <dlhbloomfield@...> wrote:
Yikes. Happy New Year, Bob!  Lucky for me, I guess, that I don’t like that warm color and am in the more affordable money-saving platinum consumer group. :)

On Tue, Jan 19, 2021 at 9:51 AM BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc!

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD.

 

 

Bob Kiss MGM Logo low res CROPPED email signature

 

--


Re: METAL PRICES!!!

Diana Bloomfield,
 

Yikes. Happy New Year, Bob!  Lucky for me, I guess, that I don’t like that warm color and am in the more affordable money-saving platinum consumer group. :)

On Tue, Jan 19, 2021 at 9:51 AM BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc!

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD.

 

 

Bob Kiss MGM Logo low res CROPPED email signature

 


Re: METAL PRICES!!!

Pablo,
 

Bob,

That is why everybody’s doing 100% platinum now!
What’s the unit for those prices ? 

Pablo


On Jan 19, 2021, at 11:51 AM, BOB KISS <bobkiss@...> wrote:

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc! 
  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD. 
 
 
<image001.jpg>
 


METAL PRICES!!!

BOB KISS
 

NUTTIER AND NUTTIER (please forgive me, Charles Lutwidge Dodgson). This is insane for those of us who used a high palladium to platinum ration for warm print color, etc!

  • Gold: 1829.25 USD.
  • Silver: 24.69 USD.
  • Platinum: 1086.00 USD.
  • Palladium: 2390.50 USD.
  • Rhodium: 21199.95 USD.

 

 

Bob Kiss MGM Logo low res CROPPED email signature

 


Re: Largest size paper for gum printing

Jean Daubas,
 

Hi Brittany and all,

As Jacques Kevers wrote in the previous post, if you do not want to fight against aper rolls curvatures, you might also go with the beautiful Arches Platine 310g/m².
You may buy it in 76 x 112 cm sheets with 4 deckled edges.
Alt cheers from France,
jean



Le 19/01/2021 à 12:51, Jacques Kevers a écrit :
If you prefer rolls, I would suggest Fabriano Artistico - as other did before me.
Paper from rolls can be hard to get flat...
My friend Jean Janssis (http://www.lagalerie.be/jeanjanssis/) is making large format gum prints on Hahnemuhle Fine Art engraving Paper ( https://tinyurl.com/hahngrav )
It comes in 56x76cm sheet, but also in 78x106cm. The latter is not pure white though, but "cream".
Best,
Jacques



Re: Largest size paper for gum printing

Jacques Kevers
 

If you prefer rolls, I would suggest Fabriano Artistico - as other did before me.
Paper from rolls can be hard to get flat...
My friend Jean Janssis (http://www.lagalerie.be/jeanjanssis/) is making large format gum prints on Hahnemuhle Fine Art engraving Paper ( https://tinyurl.com/hahngrav )
It comes in 56x76cm sheet, but also in 78x106cm. The latter is not pure white though, but "cream".
Best,
Jacques

Jacques Kevers
Beau Site
Première Avenue 7
B-1330 Rixensart
Belgium
+32 2 653 56 02


Le lun. 18 janv. 2021 à 15:34, Brittany Nelson, <brittanynelsonstudio@...> a écrit :
Hi list,

I am trying to find a paper for gum printing I can get in sizes larger than the standard 22x30” (56x76 cm) water color sheet. Ideally something that comes on a large roll… any thoughts are greatly appreciated.





Re: Largest size paper for gum printing

davidh Hatton
 

Why not try this :~)
https://youtu.be/BSPEKlahj2I

David


Re: Largest size paper for gum printing

Dr Edward Draper,
 

Brittany, hi

My paper of choice for gum printing is Saunders Waterford 190gsm HP - it comes in a 10m roll

I hope this helps,


Edward

On 18 Jan 2021, at 14:34, Brittany Nelson, <brittanynelsonstudio@gmail.com> wrote:

Hi list,

I am trying to find a paper for gum printing I can get in sizes larger than the standard 22x30” (56x76 cm) water color sheet. Ideally something that comes on a large roll… any thoughts are greatly appreciated.



21 - 40 of 5785